Poultry

Geflügelzucht & Geflügelhaltung – Alles für eine erfolgreiche und tiergerechte Geflügelhaltung

Unser Sortiment für die Geflügelzucht und -haltung bietet Ihnen alles, was Sie zur artgerechten Pflege und Versorgung Ihrer Hühner, Gänse und anderer Geflügelarten benötigen. Von praktischen Futterautomaten und Tränken über Nist- und Legenester bis hin zu speziellen Produkten wie Kükenpapier und Wärmelampen – hier finden Sie die ideale Ausstattung für alle Lebensphasen Ihrer Tiere. 

Mit unseren Produkten sorgen Sie für eine sichere, hygienische und tierfreundliche Umgebung, die das Wohlbefinden Ihrer Tiere fördert. Für eine einfache und effiziente Reinigung und Pflege bieten wir zusätzlich Mittel zur Bekämpfung von Parasiten wie Milben. Entdecken Sie unser umfangreiches Angebot und gestalten Sie Ihre Geflügelhaltung professionell und komfortabel!

Poultry

Items 145-180 of 274

Set Descending Direction
Filter by
Sort by
  1. %
    MS Broedmachines Wise Poultry Drinker 12L
    €51.05
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €51.05 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  2. Olba Double-jacketed trough 12L polypropylene - 340mm diameter
    €24.99
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €24.99 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  3. Novital Poultry drinker - drinking bucket PVC 18 litres
    €28.42
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €28.42 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  4. Olba Feed scoop 1,5L anthracite - for feeding concentrate
    €3.44
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €3.44 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  5. Olba Aluminium weighing scoop 900g with inside handle
    €11.58
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €11.58 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  6. Olba Nest with nesting mat "Nest-o-matic" galvanised, Nestomatic
    €32.73
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €32.73 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  7. MS Broedmachines Plastic laying nest - inexpensive kit - with egg compartment
    €16.14
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €16.14 / 1 PCS
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  8. Carbon Cycle Fodder plant carbon ÖKO FEED, ground - BigBag - 300 kg
    €690.15
    Incl. 7% VAT , excl. Shipping Cost
    €2.30 / 1 kg
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  9. Olba Nest eggs 25 pieces - plastic egg for laying hens 53mm
    €5.00
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €0.20 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  10. Göbel Rubber trough - flexible rubber trough 20 litres
    €20.66
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €20.66 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  11. Novital Poultry feeder 30l - 20kg with dirt resistant lid
    €56.93
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €56.93 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  12. Olba Plastic feeder for poultry 40l - green
    €49.97
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €49.97 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  13. Olba Heating cable in loop form for drinking trough - frost-free drinking trough
    €11.90
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €11.90 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  14. Olba Poultry drinker 3 l with bayonet lock and feet
    €3.87
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €3.87 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  15. Olba Poultry drinker 6 l with bayonet lock and feet
    €6.03
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €6.03 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  16. Olba Hot plate for chicks 'Comfort' - 25x25cm
    €30.71
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €30.71 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  17. MS Broedmachines Metal Port Feeder - Porthole Feeder 20kg
    €53.07
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €53.07 / 1 PCS
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  18. Novital Replacement valve and suspension for poultry drink dispensers
    €11.78
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €11.78 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  19. Olba Hot plate for chicks 'Comfort' - 40x40cm
    €58.80
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €58.80 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  20. WM aquatec Anti-germ mat 5 x 5 cm for poultry drinkers
    €16.99
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €16.99 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  21. Stükerjürgen Base for 1.5L drinker and 1kg feeder - red
    €4.72
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €4.72 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  22. Olba Drinking Bucket with Nipple 12L
    €17.48
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €17.48 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  23. Olba Temperature controller with plug and mating connector for heat plates
    €12.64
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €12.64 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  24. Klaus Original Klaus Euro Blue Tincture 1000 ml - Blue Drops
    €20.09
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €20.09 / 1 l
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  25. Göbel Automatic chicken flap 300 x 400 mm
    €147.95
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €147.95 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  26. Göbel Automatic chicken flap 250 x 320 mm
    €169.96
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €169.96 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  27. Göbel Automatic chicken flap 220 x 330 mm
    €144.95
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €144.95 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  28. Kerbl Disinfection mat for disease protection swine fever chickens 55x45x3 cm
    Special Price €32.20 Regular Price €42.94
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €32.20 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  29. HSW Revolver syringe HSW ROUX-REVOLVER® 30 ml, graduation 1.0 ml Luer lock attachment
    €64.24
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €64.24 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  30. Göbel Frost protection heating cable 24 m with thermostat
    €54.75
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €54.75 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  31. Euro Netz EURO-net extra for chicken with double top, height: 112 cm, length: 50 m - poultry NET
    €151.32
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €151.32 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  32. Euro Netz Poultry power green, electrically conductive 50 m / 112 cm twin tip
    €136.18
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €136.18 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  33. Bruja Rupfen wax 5 kg
    €41.50
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €8.30 / 1 kg
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  34. Kerbl Heating plate for drinkers, 230 V, ø 25 cm, 15 W
    Special Price €24.15 Regular Price €32.19
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €24.15 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  35. Falano Overboots elasticated - 50 pieces / pack
    €10.35
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €0.21 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
  36. agrarking Stone trough 250 ml
    €1.95
    Incl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
    €1.95 / 1 Stück (St)
    Delivery time
    2-3 Tage
    Out of stock
per page
Geflügelzucht & Geflügelhaltung, ist nicht möglich, wenn Ihnen essenzielle Zuchtmittel fehlen. Futtertröge und Futternäpfe versorgen Ihre Tiere rund um die Uhr mit genügend Flüssigkeit und Nahrung. Damit Ihr Geflügelbestand vor wilden Tieren geschützt ist, empfiehlt sich der Einsatz von Euro-Netzen. Zusätzlich vermeiden diese Euro-Netze das ausbrechen Ihrer Tiere. Für die anschließende Schlachtung Ihres Schlachtgeflügels, empfehlen wir Ihnen Rupfwachs zu verwenden. Rupfwachs erleichtert das Entfernen von Federn, Fusseln und sogar Kopffedern.
Copyright © 2013-present Magento, Inc. All rights reserved.